Sorun Cevaplayalım

Merhaba Değerli site ziyaretçileri,

Bu sayfayı açma sebebim Dış Ticaret ,İthalat ,İhracat ve Çinden ürünün getirmek ile merak ettikleriniz ile ilgili tüm cevaplarınızı bulanbilmeniz içindir. Sormak istediklerinizi bu sayfada yorum olarak gönderebilirseniz size yardımcı olmaya çalışacağım.

Ayrıca www.gumrukdanismanligi.net Web sitemi ziyaret ederek daha önce yapılmış olan yüzlerce soru içerisinde belki de cevabınızı bulabileceksiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Sorun Cevaplayalım için 26 cevap

 1. avukat fatih ciftci diyorki:

  tarık bey ben telefoncuyum ve cinden samsung aksesuarları getirmek istiyorum kılıf ekran sarj cihazı kulaklık kılıf gibi nasıl yapmalıyım bu ısler nasıl olur bana bilgi verebilir misiniz

 2. Berk Tural diyorki:

  Tarık Bey Merhaba,
  Çinden kişisel kullanım için 1 adet elektrikli bisiklet getirmek istiyorum.Fiyatı 400 $ ve gücü 800W.
  %3 ÖTV ve %20 KDV dışında ödeyeceğim başka bir tutar olucakmı ve de gümrükte çok sorun çıkarmı?

 3. Seyfullah diyorki:

  Merhabalar Tarık Bey
  Çin’den poliüretan köpük hammaddeli akvaryum malzemesi ticareti yapmak istiyorum. Çin den bir fabrika ile görüşmelerim sonucunda tane fiyatını 3.5 dolar dan bana verebileceklerini söylediler. Başlangıç için tanıdık bir firma üstünden 100 adet sipariş vermemizin vergi vs.. bize maliyeti hakkında bilgi verebilir misiz?
  Bu iş için sıfırdan firma kurup bu ticareti geliştirmem için yararlanabileceğim kaynaklar konusunda bilgilendirir misiniz?
  İlginiz için teşekkür ederim…

  • Seyfullah bey merhaba,
   Yur dışında ki firmadan proforma invoice isteyiniz bir de HS CODE sorabilir misiniz.

   Ürünlerin resimleri ve tam olarak nerede kullanıldığına dair detaylı bilgiye ihtiyacım var.
   Bunun dışında bu ürünlerin Türkiye’de kaç TL ye satıldığı önemli çünkü en az 1000-1500 TL arasında Gümrük Masraflarınız vb giderler olacaktır. Pek mantıklı olmayabilir il etapta .
   Şirket kurulum işlemleri için benim muhasebecime yönlendirebilirim şayet istanbulda ikamet ediyorsanız.

 4. nuri sayıcı diyorki:

  tarık bey ben alibaba sitesinde elektirikli bisiklet gördüm fiyatı 500 dolar olarak belirtilmiş bir tane örnek olarak almak istiyorum herhangi bir şirketim yok bunun buraya gelmesi bana neye mal olur ve ayrıca daha sonra 48 adet daha getirmek istiyorum aynı maliyet mi çıkar acaba adet fiyatı yoksa degişir mi

 5. şirin diyorki:

  gümrük müsavir yardımcılığı için staj yapanın maasını öğrenebilirmiyim?

 6. Vasif diyorki:

  Merhaba,

  Arkadaşım, Çinde olan arkadaşı vasıtasıyla telefon aksesuarı (ekran) getirtiyor. Ekranları kargo ile gönderiyor. Gümrükle ilgili her hangi bir sıkıntı olur mu? B Önümüzdeki zaman için riskleri bilmek istiyordum.

  Saygılarımla,

  Vasif

 7. ilhan diyorki:

  iyi gunler ben ukraynadan turkiyeye hem kabuklu hemde kabuksuz ceviz icin sizi rahatsiz ediyorum detayli bilgileri vbana yazabilirmisiniz bide sizin danismanlik hizmetiniz tir basi nekdar olur?bide gumrukte nekadar surede cikar ?

  • İlhan bey merhaba,
   Genel olarak Türkiye’ye kadar ki maliyetlerinizin hesaplanması için 150,00 TL danışmanlık hizmet bedeli alıyorum. Ve tüm masraflarınızı hazırlıyorum gerekli evrakları size bildiriyorum. gümrük işlemleri için Gümrük Hizmetleri bedeli ve diğer işlemler için iletişim bilgilerimden bana ulaşmanızı rica ediyorum. 0541 678 75 75

 8. murat diyorki:

  Tarık bey , ukrayna’dan ceviz ticareti yapmak için devlet destek kredisi kullanabilme şansımız var mı ?

 9. Şamil diyorki:

  Merhabalar Tarık Bey, Ben Çin’de yaşıyorum burada yeni elektrikli motosiklet buldum ve Türkiye’de henüz yok. Motor Kawasaki tarzı supersport tipi bir motor. Buradaki fabrikalarda filan da anlaştım tek sorunum Türkiye’deki gümrük. Acaba bu üründen 60 tane göndersem bana ne kadar bir masraf olur. Şimdiden cevabınız için teşekkürler. İyi günler dilerim.

 10. Abdullah diyorki:

  Merhaba ben beyaz esya teknisyeniyim 600 bin civarinda bir sermayem var ayni zamanda nakliyat isi yapiyorum cinden klima yedek parcasi getirip turkiyede kendi capimda klima uretmeyi dusunuyorum bunun icin ne yapabilirim konu hakkinda yardimci olabilir misiniz.

 11. Rana diyorki:

  Merhaba Tarık Bey, İİBF Uluslararası Ticaret ve Lojistik lisans mezunuyum. Staj yapmadan GMYS’ye girebilir miyim?
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Maalesef Staj yapmadan sınava giremiyorsunuz. Ayrıca aşağıda ki maddeleri inceleyiniz. Lütfen Gümrük Müşavirliği sınavına girebilecek kişiler için bilgiler aşağıda ki gibidir.

   ilgili diğer bilgileri görmek için tıklayınızMADDE 227- l. Gümrük müşavir yardımcısı olabilecek kişilerin aşağıda belirtilen koşullara sahip olmaları gerekir.
   a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

   b) Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip bulunmak,

   c) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

   d) Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa uğramış olsalar dahi, ağır hapis veya 5 yıldan fazla hapis ya da kaçakçılık, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas, yalan yere şahadet, suç tasnii, iftira gibi yüz kızartıcı suçlar ile resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma veya devlet sırlarını açığa vurma, vergi kaçakçılığı veya vergi kaçakçılığına teşebbüs suçlarından dolayı hüküm giymiş bulunmamak,

   e) Ceza veya disiplin soruşturması sonucunda memuriyetten çıkarılmış olmamak,

   f) i) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi, siyasal bilgiler ve endüstri mühendisliği dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği Yüksek Öğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yüksek öğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak,

   ii) Diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olduktan sonra (i) alt bendinde belirtilen bilim dallarından lisans üstü seviyede diploma almış olmak ya da ön lisans eğitimi veren gümrük, dış ticaret ve Avrupa Topluluğu konularında uzmanlık programı olan meslek yüksek okullarından mezun olmak,
   Ag) Staj amacıyla bir gümrük müşavirinin yanında bir yıl çalışmış olmak,
   h) Yapılan gümrük mevzuatı ve gümrüğe ilişkin iktisadi, ticari ve mali konuları kapsayan sınavda başarılı olmak,
   2. a) Gümrük idaresinde en az 15 yıl çalışıp da görevlerinden istifa ederek veya emekli olarak ayrılan memurlardan 1 inci fıkradaki koşulları taşıyanlar, staj koşulu aranmaksızın gümrük müşavir yardımcısı sınavına girebilirler.

   b) Gümrük idaresinde en az 15 yıl çalışıp da bunun 3 yılını gümrük muayene memuru, gümrük baş memuru ve gümrük müdür yardımcısı görevlerinde geçirenlerden, görevlerinden istifa eden veya emekliye ayrılan ve 1 inci fıkradaki koşulları taşıyanlar sınav ve staj koşulu aranmaksızın gümrük müşavir yardımcısı olabilirler.
   3. Yukarıda belirtilen koşulları yerine getirenlere gerekli müracaat belgelerinin tamamlanmasından itibaren 60 gün içinde Gümrük Müsteşarlığı tarafından Gümrük Müşavir Yardımcılığı İzin Belgesi verilir. Gümrük müşavir yardımcıları ancak bu izin belgesini aldıktan sonra mesleki faaliyette bulunabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir